Skip to Content

2017 South Australian Feature Race Winners

It's been a huge year of racing in South Australia with some truly memorable victories over the last twelve months. 

It all started back in March when a huge crowd saw Annus Mirabilis claim the much coveted UBET Adelaide Cup for Stuart Webb and Regan Bayliss.

This year’s 2017 UBET Festival of Racing was a huge success on and off the track with the running of the state’s first $1 million race, the Group 1 UBET Classic (Robert Sangster Stakes) on Oaks Day. 

The Mick Price trained Secret Agenda took out the $1 million UBET Classic with Damien Oliver aboard, while the Chris Waller trained Egg Tart claimed the Group 1 Schweppes Australasian Oaks with South Australia’s own Kerrin McEvoy in the saddle.

Darren Weir and John Allen went back to back in the Group 1 UBET South Australian Derby with Volatile Mix and a famous name in South Australian racing, David Hayes claimed the second $1 million race, the Group 1 Darley Goodwood with the very talented Vega Magic.

Throughout the year Darren Weir claimed ten of our Stakes races including two with his promising stayer Kenedna as well as the Group 1 SA Derby.

Angaston based trainer Tony McEvoy won five Stakes races this year, two with his two-year-old Time Awaits, taking out both the Listed Cinderella Stakes and the Group 3 Sires Produce.

It was also a positive year for young trainer Will Clarken who won three Stakes races with Split Lip, Mio Dio and Steel Frost all saluting in big races.

Victorian hoop John Allen enjoyed plenty of success in SA riding five of Darren Weir's ten winners, while local jockey Todd Pannell had an extraordinary year with five Stakes wins as well. The Ken Sweeney trained Riziz gave Pannell two Stakes wins when they claimed the Listed City of Adelaide Stakes and the Oakbank Stakes. Pannell also enjoyed Stakes success with Desert Lashes, Mio Dio and Steel Frost.

The final Stakes race of the calendar year will take place on Boxing Day with the running of the Listed Christmas Handicap which was taken out last year by Casino Wizard for Lee Creek and Jason Holder.    

2017 South Australian Group and Listed Winners 

Month Race Winner Trainer Jockey
February        
  Listed Birthday Cup Mail It In Leon Macdonald & Andrew Gluyas Clare Lindop
March        
  Group 3 Lord Reims Stakes Master of Arts Darren Weir  John Allen
  Listed Cinderella Stakes  Time Awaits Tony McEvoy Damien Thornton 
  Group 2 Adelaide Cup Annus Mirabilis  Stuart Webb Regan Bayliss 
  Listed C S Hayes Memorial Cup Burning Front  Darren Weir  Damian Lane 
  Listed Matrice Stakes Casino Wizard  Lee Creek  Jason Holder 
April        
  Listed Manihi Classic  Karlovasi  Richard Jolly  Paul Gatt 
  Listed Laelia Stakes  Kenedna  Darren Weir  John Allen 
  Listed Dequetteville Stakes  Split Lip  Will Clarken  Emily Finnegan
  Listed Oakbank Stakes  Riziz  Ken Sweeney  Todd Pannell
  Listed Port Adelaide Guineas  Grand Chancellor  Phillip Stokes Dom Tourneur
  Group 3 R N Irwin Stakes  Viddora  Lloyd Kennewell Chris Parnham
  Group 3 Auraria Stakes Kenedna  Darren Weir John Allen
  Listed Redelva Stakes  Desert Lashes  Lisa Lefoe Todd Pannell
  Group 3 Chairman’s Stakes  Waging War  Leon Macdonald & Andrew Gluyas Clare Lindop 
  Group 3 Breeders’ Stakes  Broadband  Phillip Stokes Noel Callow
  Listed City Of Adelaide Handicap  Riziz  Ken Sweeney Todd Pannell
  Listed H C Nitschke Stakes  Fox Hall  Tony McEvoy  Damien Thornton
May         
  Group 1 Robert Sangster Stakes Secret Agenda  Mick Price Damien Oliver
  Group 1 Australasian Oaks Egg Tart  Chris Waller Kerrin McEvoy
  Group 2 Euclase Stakes   Sweet Sherry  Brent Stanley Noel Callow 
  Group 2 Queen Of The South Stakes  Amelie's Star  Darren Weir Damian Lane
  Group 3 D C McKay Stakes  Karacatis  Richard Jolly Noel Callow
  Listed Queen Adelaide Stakes  Indian Thunder  Darren Weir Damian Lane
  Group 1 South Australian Derby  Volatile Mix   Darren Weir John Allen
  Group 3 South Australian Sires Produce Stakes   Time Awaits  Tony McEvoy Damien Thornton
  Listed Adelaide Guineas  Vienna Miss  John Hyam Katelyn Mallyon
  Group 1 Goodwood Vega Magic  David & Ben Hayes & Tom Dabernig Craig Williams 
  Group 3 R A Lee Stakes  Burning Front   Darren Weir Brad Rawiller
  Group 3 National Stakes  I'll Have A Bit  John McArdle Craig Williams
  Group 3 SA Fillies Classic   Ana Royale  Stuart Webb Mark Zahra
  Group 3 Proud Miss Stakes   Fuhryk  David & Ben Hayes & Tom Dabernig Craig Williams 
  Listed Port Adelaide Cup   Time To Test  Tony McEvoy Damien Thornton 
  Listed Centaurea Stakes  Exocet  Lee & Anthony Freedman Craig Williams 
 July        
  Listed Oaklands Plate Terry  David Brideoake Matthew Neilson
  Listed Lightning Stakes   Bandipur  James Cummings Matthew Neilson
August        
  Group 3 Spring Stakes Mio Dio  Will Clarken Todd Pannell
September        
  Listed Penny Edition Stakes  Gailo Chop  Darren Weir John Allen
  Listed Morphettville Guineas  Silent Command  Nick Smart Shayne Cahill
  Listed Balaklava Cup  Balf's Choice  Ryan Balfour William Pike
  Listed W H Wylie Handicap   Lope De Capio  Wayne Francis & Glen Kent Jarrod Lorensini
  Listed Tokyo City Cup  Brown Ben  Tony McEvoy Paul Gatt
October        
  Listed Hill Smith Stakes  Keep Control  Darren Weir Jarrod Fry
  Listed Durbridge Stakes  Lope De Capio  Wayne Francis & Glen Kent Joe Bowditch
  Listed Murray Bridge Gold Cup  Excites Zelady  Chris Bieg Justin Potter
December        
  Listed City Of Marion Stakes  Steel Frost  Will Clarken Todd Pannell
  Listed Christmas Handicap  TBC  TBC  TBC 

Post categories

Media Releases